A saturated solution of silver chromate (Ag2CrO4) was found to have a CrO4^2- io
ID: 925598 • Letter: A
Question
A saturated solution of silver chromate (Ag2CrO4) was found to have a CrO4^2- ion I concentration of 3.2 times 10^-4 M at 25 degree C . What is: the Ksp for Ag2CrCO4; and solubility of the salt in mg/L? Calculate the molar solubility of lead chloride (PbCh) at 25degreeC in 0.100 M sodium chloride given that Ksp for lead chloride is 1.8 times 10^-4 at 25degreeC. Calculate the concentration of silver ions in solution if exactly 0.150 mol of silver nitrate added to exactly 1 L of 6 M ammonia solution. Kf for [Ag(NH3)2]^+ is 1.7 times 10^7. Dr.BajueExplanation / Answer
7. To get a pH of 7.5 for buffer, we need to use a combination which has pKa close to this value,
H2PO4- <==> HPO4-2 + H+ pKa = 7.2
would be used here.
lets say we have 1 M solution of NaH2PO4 the acid and 1 M solution of Na2HPO4 the base
Total molar concentration of buffer is assumed to be 1 M
pH = pKa + log([base]/[acid])
7.5 = 7.2 + log(x/1-x)
1.9953 - 1.9953 x = x
x = 0.666 M
so we would need, 0.666 M of Na2HPO4 and 0.334 M of NaH2PO4 to prepared this buffer
8. with [CrO4^2-] = 3.2 x 10^-4 M
(a) Ksp = [Ag+]^2[CrO4^2-] = (2 x 3.2 x 10^-4)^2(3.2 x 10^-4) = 1.311 x 10^-10
(b) 1.12 x 10^-12 = (2x)^2(x)
x = 6.5 x 10^-5 M
molar solubility of Ag2CrO4 = 6.5 x 10^-5 x 331.73 x 1000 = 21.562 mg/L
9. Ksp = [Pb2+][Cl-]^2
let x be the molar solubility then,
1.8 x 10^-10 = [Pb2+](0.1)^2
[Pb2+] = 1.8 x 10^-8 M is the molar solubility required
10. moles of NH3 added = 6 mols
[Ag(NH3)2] = 0.15 mol/1 L = 0.15 M
Kf = [Ag(NH3)2]+/[Ag+][NH3]^2
[NH3] = 0.6-0.15 = 0.45 M
thus, [Ag+] = 0.15/1.7 x 10^7 x (0.45)^2 = 4.36 x 10^-8 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.