A sausage company makes two different kinds of hot dogs, regular and all-beef. E
ID: 2859820 • Letter: A
Question
A sausage company makes two different kinds of hot dogs, regular and all-beef. Each pound of all-beef hot dogs requires 0.75 lb of beef and 0.2 lb of spices, and each pound of regular hot dogs requires 0.18 lb of beef, 0.3 lb of pork, and 0.2 lb of spices. Suppliers can deliver at most 9180 lb of beef, at most 5400 lb of pork, and at least 4500 lb of spices. If the profit is $0.30 on each pound of all-beef hot dogs and $0.20 on each pound of regular hot dogs, how many pounds of each should be produced to obtain maximum profit? regular hot dogs ? lb all-beef hot dogs ? lb What is the maximum profit? $ ?
Explanation / Answer
x should be atleast 15000
y <=8640 from I
y<= 39000 from II
Hence (15000, 8640)
and profit = 4500+1728 = 6228
Regular all beef Available Beef 0.18 0.75 0.18x+0.75y<= 9180 spices 0.2 0.2 0.2x+0.2y<= 5400 pork 0.3 0 0.3x>= 4500 Profit 0.3 0.2 0.3x+0.2yRelated Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.