The Sun delivers about 870 W/m 2 of electromagnetic flux to the Earth\'s surface
ID: 1610511 • Letter: T
Question
The Sun delivers about 870 W/m2 of electromagnetic flux to the Earth's surface
The Sun delivers about 870 W/m^2 of electro- magnetic flux to the Earth's surface. Calculate the total power incident on a roof of dimensions with an area 10 m by 27 m, assuming the radiation is incident normal to the roof. Answer in units of W. Assume that the roof is 1/3 absorptive and 2/3 reflective. Let I be the radiation power per unit area. Determine the radiation pressure on the roof. 1. P = 7/3 I/c 2. P = 5/3 I/c A 3. 7/3 I/c 4 7/3 I/c A 5. P = 8/3 I/c A 6. P = 5/3 I/c 7. P = 2 I/c A 8. P = 2 I/c 9. P = 4/3 I/c 10. P = 4/3 I/c AExplanation / Answer
Q21)I = 870 W/m^2
A = 10 m x 27 m = 270 m^2
We know that,
intensity = Power/Area
Power = intensity x area
Power = 870 W/m^2 x 270 = 2.35 x 10^5 W
Hence, P = 2.35 x 10^5 W.
022)P = 5/3 I/c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.