The Sun delivers about 1327 W/m2 of electromagnetic flux to the Earth’s surface.
ID: 1684049 • Letter: T
Question
The Sun delivers about 1327 W/m2 of electromagnetic flux to the Earth’s surface.Calculate the total power incident on a roof
of dimensions 5 m × 29 m, assuming the
radiation is incident normal to the roof.
Answer in units of W.
017 (part 2 of 3)
Assume the roof is a perfect absorber.
Determine the radiation pressure.
Answer in units of Pa.
018 (part 3 of 3) 5.0 points
Find the radiation force on the roof assuming
that the roof covering is a perfect absorber.
Answer in units of N.
Explanation / Answer
The Sun delivers about 1327 W/m2 of electromagnetic flux to the Earth’s surface. Calculate the total power incident on a roof of dimensions 5 m × 29 m, assuming the radiation is incident normal to the roof. Answer in units of W. We know that I = Power / Area ==> Power = I * Area = 1327 * 5 * 29 = 192415 W 017 (part 2 of 3) Assume the roof is a perfect absorber. Determine the radiation pressure. Answer in units of Pa. Radiation pressure = I / c = 1327 / 3 x 10^8 = 4.4233 x 10^-6 Pa 018 (part 3 of 3) 5.0 points Find the radiation force on the roof assuming that the roof covering is a perfect absorber. Answer in units of N. Radiation force F = I A / c = 1327 * 5 * 29 / 3 X 10^8 = 0.6413 x 10^-3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.