The Sun delivers an average power of 926 W/m2 to the top of the Earth’s atmosphe
ID: 1684010 • Letter: T
Question
The Sun delivers an average power of926 W/m2 to the top of the Earth’s atmosphere.
The permeability of free space is 4p×10-7 T · N/A and the speed of light is
2.99792 × 108 m/s.
Find the magnitude of Em for the electromagnetic waves at the top of the atmosphere.
Answer in units of N/C.
I understand that you have to use:
S=e.cE^2 c-2.99792e8 e.- 8.85e-12 S- gives as 926 Could it be that I need to conver S avg to S. (Smax)?
S=e.cE^2 c-2.99792e8 e.- 8.85e-12 S- gives as 926 Could it be that I need to conver S avg to S. (Smax)?
Explanation / Answer
Given: µ = 4pE-7, c = 2.99792E8, and Iavg = 926 W/m2 Iavg = Emax2 / 2µcRearrange: Emax = v(2µcIavg ) Emax = v((2)(4pE-7)(2.99792E8)(926)) = 835.3 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.