The Sun delivers an intensity of 1,340 W/m2 to the top of Earth’s atmosphere. As
ID: 2030439 • Letter: T
Question
The Sun delivers an intensity of 1,340 W/m2 to the top of Earth’s atmosphere. As the Earth orbits the Sun it can be as close as 1.47 x1011 m (91x106 miles) and as far as 1.52 x1011 m (94 x106 mi) with the average separation between Earth and the Sun is 1.49x1011 m. (a) Calculate the total power radiated by the Sun (using the intensity value of 1,340 W/m2) when the Earth is 1.47x1011 m from the Sun. The Sun delivers an intensity of 1,340 W/m2 to the top of Earth’s atmosphere. (b) At 1.47x1011 m, find the magnitude of Bmax for the electromagnetic waves at the top of the atmosphere. The Sun delivers an intensity of 1,340 W/m2 to the top of Earth’s atmosphere. (c) At 1.47x1011 m, find the magnitude of Emax for the electromagnetic waves at the top of the atmosphere.
Explanation / Answer
a)
the total power radiated by the Sun is
P=4pirE2IE =4pi*(1.47*1011)2(1340)=3.64*1026 Watts
b)
Emax=sqrt[2uocI]=sqrt[2*4pi*10-7*3*108*1340]
Emax=1005.2 N/C
Bmax=Emax/C =1005.2/(3*108) =3.35*10-6 T or 3.35 uT
c)
Emax=1005.2 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.