The Sun emits about 3.9×1026 J of electromagnetic radiation each second. Part A
ID: 1335607 • Letter: T
Question
The Sun emits about 3.9×1026 J of electromagnetic radiation each second.
Part A
Estimate the power that each square meter of the Sun's surface radiates. The diameter of the Sun is about 1.4×109m.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Find the intensity at the distance of the Earth. The distance from the Earth to the Sun is about 1.5×1011m.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Submit
I0 =Explanation / Answer
power that each square meter of the Sun's surface radiates = radiation each second/ area of sun
area of sun = 4* 3.14*(0.7*10^9)^2
= 3.9*10^26/(4* 3.14*(0.7*10^9)^2) = 63369296.76 J/s per unit area
b)
intensity at r = Power/Area ( area at r = 4* 3.14*(1.5*10^11)^2 )
= 3.9*10^26/(4* 3.14*(1.5*10^11)^2) = 1380.04 J/s per unit area
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.