A thin, converging lens whose focal length is 78 cm is placed 5.2 m from a conve
ID: 1587030 • Letter: A
Question
A thin, converging lens whose focal length is 78 cm is placed 5.2 m from a convex spherical mirror whose focal length is 52 cm (see figure below). For an object placed 1.5 m to the left of the lens, determine the location of the image formed by the mirror, the magnification of the image, and the nature of the image (real/virtual, upright/inverted, enlarged/reduced). Hint: Use the image formed by the lens as the object for the mirror.
(a) the location of the image formed by the mirror
(b) the magnification of the image
(c) the nature of the image (Select all that apply.)
real
virtual
upright
inverted
enlarged
reduced
distance cm locationExplanation / Answer
For the lens :
do = object distance = 1.5 m
f = focal length = 0.78 m
di = image distance
using the lens equation
1/di + 1/do = 1/f
1/di + 1/1.5 = 1/0.78
di = 1.625 m
mlens = magnification by lens = hi/ho = - di/do = - 1.625 / 1.5 = -1.08
For the mirror :
do = object distance = distance between lens and mirror - image distance = 5.2 - 1.625 = 3.575 m
f = focal length = - 0.52 m
di = image distance
using the mirror equation
1/di + 1/do = 1/f
1/di + 1/3.575 = 1/(-0.52)
di = - 0.454 m
image formed is 0.454 m from the mirror towards right.
b)
for mirror :
ho' = hi = - 1.08 ho
magnification = hi'/ ho' = - di/do = - (-0.454) / 3.575
hi'/ (- 1.08 ho ) = - (-0.454) / 3.575
hi'/ ho = - 0.14 = magnification of final image
c)
the image is virtual, inverted and reduced in size
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.