Light of wavelength 545 nm passes through a diffraction grating with 1.35 x103 s
ID: 1584008 • Letter: L
Question
Light of wavelength 545 nm passes through a diffraction grating with 1.35 x103 slits/cm. The diffraction pattern is observed on a screen 1.70 cm from the grating. a) Determine the separation distance between the adjacent maxima on the screen. b) A second monochromatic light illuminates the diffraction grating simultaneously. The 2. second-order maximum of the second light falls midway between the central maximum and the first-order maximum for the first light on the screen. Determine the wavelength of the second light.Explanation / Answer
use Y = mLR/d
for m=1
d = 1/(1350*100) =
Y = 1 * 545*10^-9 * 0.017* 1350*100
Y = 1.25 mm
------------------------
for L2 = ?
Y2 = 1.5 Y
m = 2
so Y2 = mL2R/d
L2 = Y2 *d/mR
L2 = (1.5*1.25 *10^-3)* (1/1350*100)/(2*0.017)
L2 = 408 nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.