Light of wavelength 525 nm is incident normally on a film of water 10 -4 cm thic
ID: 3280771 • Letter: L
Question
Light of wavelength 525 nm is incident normally on a film of water 10-4 cm thick. The index of refraction of water is 1.33.
(a) What is the wavelength of the light in the water?
_______ nm
(b) How many wavelengths are contained in the distance 2t, where t is the thickness of the film? (Do not round your answer to a whole number.)
(c) What is the phase difference between the wave reflected from the top of the air-water interface and the one reflected from the bottom of the water-air interface after it has traveled this distance?
________rad
Explanation / Answer
a) wavelength of the light in the water = lambda * (1/1.33)
= 525 * (1 / 1.33)
wavelength of the light in the water = 395 nm
b) distance 2 t = 2 mum
wavelengths contained in the distance 2t = 2 * 10-4 * 10-2/ 395
= 5.06 wavelengths
c) phase difference = ((5.06 - 4) * 360 ) -180
= 201.6 deg = 3.52 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.