A solenoid is made from a 26- m lenghth of wire of resisitivity 2.4x10^-8 ohem.
ID: 1576239 • Letter: A
Question
A solenoid is made from a 26- m lenghth of wire of resisitivity 2.4x10^-8 ohem. m . The wire whose radius is 2.2mm is wrapped uniformly onto a plastic tube 4.5 cm in diameter and 1.66 m long .
Part A
Find the emf to which the ends of the wire must be connected to produce a magnetic field of 1.6x10^-2 T within the solenoid.
Express your answer using two significant figures
Please answer the question and explain how you got it thank you this is due today.
Problem 21.61 Constants Periodic Table Consider the circuit shown in the figure(Figure 1) Suppose the four resistors in this circuit have the values R E 12 My 7,10 1 4 E 1.0 and R.130 and that the emf of the battery is 18 VExplanation / Answer
The number of turns in the solenoid is
N = L/ 2 pi ( D/2) = 26/ 2 pi ( 2.25 * 10^-2 m) = 184
number of turns per meter is
n = N/ L = 184/1.66 = 110.84 turns/m
magnetic field inside the solenoid is
B = uo nI
1.6 * 10^-2 T =4 pi * 10^-7 ( 110.84 ) I
I = 114.87
formula for resistance is
R = rho L/A= 2.4 * 10^-8 ( 26)/ pi ( 2.2* 10^- 3m )62 = 0.04106 ohm
from the ohm law
V= IR = 114.87 (0.04106) =4.71 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.