A solenoid 2m long, with 300 turns and radius R = 0.2 m carries a current of I =
ID: 2077518 • Letter: A
Question
A solenoid 2m long, with 300 turns and radius R = 0.2 m carries a current of I = 3 A, clockwise as shown in the figure. A circular loop of copper wire with radius r = 0.03 m is situated concentrically within this solenoid (see figure) a) Calculate the magnetic flux through this inner wire loop. b) Now suppose you increase the solenoid current from 3.0 A to 5.0 A in 2.5 seconds. Calculate the induced voltage around the wire loop. c) Which way will the induced current flow? Explain why and indicate clearly in the figure.Explanation / Answer
(A) B = u0 n I = u0 (N/L) I
B = (4pi x 10^-8) (300 / 2) (3)
B = 5.65 x 10^-4 T
flux = B A = (5.65 x 10^-4) (pi 0.03^2)
= 1.60 x 10^-6 Wb
(c) induced emf = rate of change of flux
e = (pi 0.03^2) (4pi x 10^-7 x 300/2)(2/2.5)
e = 4.26 x 10^-7 Volt
(D) couterclockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.