A solenoid 2.0 m long and 30 cm in diameter consists of 5000 turns of wire (prim
ID: 1491679 • Letter: A
Question
A solenoid 2.0 m long and 30 cm in diameter consists of 5000 turns of wire (primary). A 5 m coil (secondary) with negligible resistance is wrapped around the solenoid and connected to a 180 ohm resistor. The solenoid current is given by I = I0 sin wt where I0= 85 A, w=210 rad/s, and t is in seconds.
(1) Determine the magnetic field at the center of the solenoid (primary) at t=1 ms.
(2) Determine the peak emf induced in the secondary loop.
(3) What is the current in the secondary coil when the primary coil current is a maximum?
R=180Explanation / Answer
a) The magnetic field of the solenoid is
B = ( Ns 0 i ) / L
B = ( Ns 0 I0 sin(t) ) / L
B = ( 5000 * 4x10-7 T.m/A * 85 A * sin(t) ) / ( 2.0 m )
B = ( 0.267 T ) * sin(t)
hence, at t = 1ms
B = ( 0.267 T ) * sin(210 rad/s * 1x10-3 s)
B = 0.056 T
b) The induced emf on the coil is
= -NcdB / dt
where
B = A B
B = r2 B
B = * ( 0.15 m )2 * ( 0.267 T.m ) * sin(t)
B = ( 0.019 T.m2 ) sin(t)
hence,
= -Ncd[ ( 0.019 T.m2 ) sin(t) ] / dt
= -Nc * ( 0.019 T.m2 ) * cos(t)
the peak of efm is obtained when cos(t)=1
peak = - 5 * ( 0.019 T.m2 ) * 210 rad/s
peak = - 19.9 v
c) when current in solenoid is maximum the emf is maximum too,, hence
the current in the coil is
i = peak / R
i = ( -19.9 ) / ( 180 )
i = -0.11 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.