A solenoid 24.5 cm long and with a cross-sectional area of 0.500 am2 contains 39
ID: 2032105 • Letter: A
Question
A solenoid 24.5 cm long and with a cross-sectional area of 0.500 am2 contains 390 turns of wire and carries a current of 83.5 A. (a) Calculate the magnetic field in the solenoid. IT (b) Calculate the energy density in the magnetic field if the solenoid is filled with air. /m3 c) Calculate the total energy contained in the coil's magnetic field (assume the field is uniform) (d) Calculate the inductance of the solenoid. -14 points YF14 30 P023 An inductor with an inductance of 2.80 H and a resistance of 6.50 nis connected to the terminals of a battery with an emf 0 6.00 V and negligible internal resistance. (a) Find the initial rate of increase of current in the circuit. A/s (b) Find the raté of increase of current at the instant when the current is 0.500 A. A/s (c) Find the current 0.250 s after the dircuit is closed (d) Find the final steady-state current.Explanation / Answer
Part A
Magnetic field inside solenoid is given by:
B = u0*n*i
n = N/L
B = 4*pi*10^-7*(390/0.245)*83.5
B = 0.167 T
Part B.
Energy density = U = B^2/(2*u0)
U = 0.167^2/(2*4*pi*10^-7)
U = 11096.68 J/m^3
Part C
Total Energy = E = U*V
V = A*L
E = 11096.68*0.5*10^-4*0.245
E = 0.136 J
Part D
E = 0.5*L*i^2
L = 2*E/i^2
L = 2*0.136/83.5^2
L = 3.90*10^-5 H
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.