My Notes Ask Your Teach A woman throws a ball at a vertical walld-6.4 m away. Th
ID: 1575282 • Letter: M
Question
My Notes Ask Your Teach A woman throws a ball at a vertical walld-6.4 m away. The ball is h 32 m above ground when the horizontal component of its velocity the vertical ground when it leaves the woman's hand with an initial velocity of 15 mys at 45 When the ball hits the wall, leaves is reversed, the vertical component remains unchanged. (ignore any effects due to air resistance.) (a) Where does the ball hit the ground? m (away from the wall) (b) How long was the ball in the air before it hit the wall? (c) Where did the ball hit the wall? m (above the ground) (d) How long was the ball in the air after it left the wall?Explanation / Answer
from hand of woman to wall,
in horizontal, d = (v0x) t
6.4 = (15 cos45) t
t = 0.603 sec
v0x = 15 cos45 = 10.6 m/s
in vertical, yf - 3.2 = (15 sin45)(0.603) - (9.8 x 0.603^2)/2
yf = 7.8 m
vy = (15 sin45) - (9.8 x 0.603) = 4.70 m/s
after that from wall to ground,
yf - yi = vy t + ay t^2 / 2
0 - 7.8 = 4.70 t - 9.8 t^2 / 2
4.9 t^2 - 4.70 t - 7.8 = 0
t = 1.83 sec
(A) distance from wall = (15 cos45) (1.83)
= 19.4 m
(B) t = 0.6602 sec
(C) yf = 7.8 m
(D) t = 1.83 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.