My Notes 10. 0-10 points Energy: Work-Word Problem A cooler (mass 4.3 kg) is ini
ID: 1872703 • Letter: M
Question
My Notes 10. 0-10 points Energy: Work-Word Problem A cooler (mass 4.3 kg) is initially at rest on a horizontal floor. It is then pushed in a straight line for 1 m by a small child who exerts a horizontal force with magnitude 37 N A.) Use conservation of energy to determine the final speed of the cooler if there is no friction between the cooler and the floor. B.) Use conservation of energy to determine the final speed of the cooler if the coefficient of kinetic . friction between the cooler and the floor is o.30. 11. 0-10 points Energy #1 My Notes A 12 kg block slides up a hill to a height of 7.9 m. If 206 3 of thermal energy are generated, how fast was the block going at the bottom of the hill?Explanation / Answer
10)
Force , F = 37 N
d =1 m
m = 4.3 Kg
a) let the final speed is v
Using conservation of energy
work done = increase in kinetic energy
37 * 1 = 0.50 * 4.3 * v^2
v = 4.14 m/s
the speed of the cooler is 4.14 m/s
b) if friction is present
let the final speed is v
Using conservation of energy
work done = increase in kinetic energy
(force applied by child - frictional force)* distance = increase in kinetic energy
37 * 1 - 0.30 * 4.3 * 9.8 * 1 = 0.50 * 4.3 * v^2
v = 3.36 m/s
the speed of the cooler is 3.36 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.