PLEASE ANSWER BOTH QUESTIONS. IF YOU CANT IGNORE THIS POST. THANK YOU. 1-You\'re
ID: 1574845 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER BOTH QUESTIONS. IF YOU CANT IGNORE THIS POST. THANK YOU.
1-You're outside on a cold day (Tout = 0 °C)listening to your iPod with an external circular speaker having a diameter 0.0570 m. Because of the cold you decide to go inside where the temperature is 26.9 °C. If your favorite song begins with a 7.63-kHz tone, find the change in the diffraction angle of this tone assuming the air behaves as an ideal gas.
2-Transverse waves traveling along a string have the following properties. Amplitude of the wave = 3.00 mm Wavelength of the wave = 0.136 m Speed of the wave = 338 m/s
a) Determine the time for a particle of the string to move through a total distance of 1.50 km.
b)If the string is held under a tension of 967 N, determine its linear density
Explanation / Answer
We can answer only second question if you can accept
2. Speed of the wave c = 338 m/s
(a)Distance to be travelled L = 1.50 km = 1500 m
Hence time taken t = L/c = 1500/338 = 4.44 seconds
(b) using c = T/m,
c2 = T/m
Hence linear mass density m = T/c2 = 967/338 × 338
m = 0.0085 kg/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.