A spring with a spring constant of 65 N/m is attached to a 0.3 kg mass. Each cyc
ID: 1571951 • Letter: A
Question
A spring with a spring constant of 65 N/m is attached to a 0.3 kg mass. Each cycle the mass travels a distance of 5.7 cm between its top and bottom extreme positions. Assume the mass starts at its top position.
I have already found the the frequency of vibration: 2.34Hz, the angular frequency of vibration: 14.7196 rad/sec, and the period of vibrations: 0.43 sec. However, I need help finding:
d) What is the amplitude of vibration?
e) Write down the math expressions for position, velocity and acceleration as a function of time. (i.e. s=?, v=?, a=?)
s(t) =
v(t) =
a(t) =
and i) What is the expression for the force acting at any time on the spring?
Explanation / Answer
Here ,
d) amplitude = 5.7/2 = 2.85 cm
e) for the mass
s(t) = A * cos(w * t )
s(t) = 2.85 * cos(14.72 * t) cm
for the velocity
v(t) = - 2.85 * 14.72 * sin(14.72 * t)
v(t) = -41.95 * sin(14.72 * t) cm/s
for the acceleration
a(t) = - 2.85 * 14.72^2 cos(14.72 * t)
a(t) = - 6.17 * cos(14.72 * t) m/s^2
i) for the force at any time
F(t) = m * a (t)
F(t) = 0.3 * (- 6.17 * cos(14.72 * t))
F(t) = -1.85 * cos(14.72 * t) N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.