A uniform disk with mass 40.0 kg and radius 0.200 m is pivoted at its center. Th
ID: 1569880 • Letter: A
Question
A uniform disk with mass 40.0 kg and radius 0.200 m is pivoted at its center. The disk is initially at rest and then a constant force F = 25.0 N is applied tangent to the rim of the disk. (For a uniform disk I = 1/2 MR^2.) a) What is the magnitude v of the tangential velocity of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 3.00 revolutions? b) What is the magnitude of the tangential acceleration a_tan of a point on the rim of the disk after the disk has turned through 3.00 revolutions?Explanation / Answer
(a)
First we find the angular acceleration of the disk.
We have I = MR2/2 = (40 kg)(0.2 m)2/2
or, I = 0.8 kg-m2
Torque applied on the disk is,
T = FR = (25 N)(0.2 m)
or, T = 5 N-m
So we have,
T = I
or, = T/I = (5 N/m)/(0.8 kg-m2)
or, = 6.25 rad/s2
So angular velocity after 3 revolutions is .
We use the formula,
f2 - i2 = 2, here i = 0, f = , = 3X2 = 18.84 rad
So we have,
2 = 2(6.25 rad/s2)(18.84 rad)
or, = 15.35 rad/s
So tangential speed at this instant is v = R
or, v = (15.35 rad/s)(0.2 m)
or, v = 3.07 m/s
***************************************************************************************************
(b)
angular acceleration is = 6.25 rad/s2
so, tangential acceleration is,
a = R = (6.25 rad/s2)(0.2 m)
a = 1.25 m/s2
***************************************************************************************************
This concludes the answers. Check the answer and let me know if it's correct. If you need any more clarification or correction, feel free to ask.....
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.