Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform disk of mass 2.50 kg and radius 15.0 cm is free to rotate without fric

ID: 1770043 • Letter: A

Question

A uniform disk of mass 2.50 kg and radius 15.0 cm is free to rotate without friction around a fixed horizontal axle passing through its center. A light thread is attached to the edge of the disk and wrapped around it circumference several times. The loose end of the thread is attached to a 0.50-kg mass that hangs free from the thread. The disk and the hanging mass start from rest when the mass is released. Use the conservation of energy to determine the velocity in m/s of the mass after it has fallen 1.25 m.

Please show how you got the answer and if you are not sure if it's correct then kindly don't answer. I really need help on this quetion. Also, if you are doing the answer on paper, then kindly wrtie it neatly so I can understand what's written.

Thank you in advance.

Explanation / Answer

here,

mass of disk , m1 = 2.5 kg

radius , r1 = 0.15 m

mass attached , m2 = 0.5 kg

s = 1.25 m

let the velocity be v

using conservation iof energy

potential energy lost = kinetic energy gained

m2 * g * s = 0.5 * m2 * v^2 + 0.5 * I * w^2

m2 * g * s = 0.5 * m2 * v^2 + 0.5 * (0.5 * m1 * r^2) * (v/r)^2

2.5 * 9.81 * 1.25 = 0.5 * 0.5 * v^2 + 0.5 * 0.5 * 2.5 * v^2

solving for v

v = 5.92 m/s

the final speed is 5.92 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote