A uniform circular ring of charge Q=6.30 microCoulombs and radius R=1.30cm is lo
ID: 2284959 • Letter: A
Question
A uniform circular ring of charge Q=6.30 microCoulombs and radius R=1.30cm is located in the x-y plane, centered on the origin as shown in the figure.
1) What is the magnitude of the electric field E at point P, located at z=3.80 cm?
2) Consider other locations along the positive z-axis. At what value of z does E have its maximum value?
3) What is the maximum value of E on the z-axis?
4) If z is much smaller than R then E is proportional to z. (You should verify this by taking the limit of your expression for E for z much smaller than R.) If you place an electron on the z-axis near the origin it experiences a force Fz=-kz, where k is a constant. Obtain a numerical value for k.
5) What is the frequency of the small axial oscillations that the electron will undergo if it is released along the z-axis near the origin?
Explanation / Answer
kindly follow the link https://www.physicsforums.com/threads/electric-field-of-a-charged-ring.526372/
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.