A uniform disk of mass M = 1.6 kg and radius R = 0.18 m rotates counterclockwise
ID: 2251399 • Letter: A
Question
A uniform disk of mass M = 1.6 kg and radius R = 0.18 m rotates counterclockwise at a constant rate of 36 rev/s about its central axis.
Determine the direction of the angular velocity vector.
Determine the tangential speed of a point 0.052 m from the center.
Determine the radial acceleration of a point on its rim.
Determine the total distance a point on the rim moves in 2.0 s.
If a bug of mass m = 0.050 kg walks outward from the center of the rotating
disk, what will be the angular speed of the disk when the bug gets to the edge?
Explanation / Answer
counterclockwise w = 36 rev/sec = 72*pi rad/sec
2. V = wR1 = 36*2*pi * 0.052 = 11.76 m/s
3.
alphaR = dw/dt
w = angular velocity = constant
radial acceleration = 0
4.
theta = w*t + 0
theta = 72*pi*2 = 452.289 rad
5. I = 0.5 M R^2 = 0.02592
Inew = I + mR^2 = 0.02592 + 0.05 * 0.18^2 = 0.02754
conserving angular momentum
I * w1 = Inew * w2
w2 = 0.02592 * 72 * pi / 0.02754 = 212.889 rad/sec
w2 = 33.88 rev/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.