Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straigh

ID: 1567845 • Letter: A

Question

A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initially, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 23.0 m/s. and the distance between them is 52.0 m After t_1 = 2.00 s. the motorcycle starts to accelerate at a rate of 7.00 m/s^2. The motorcycle catches up with the car at some time t_2 How long does it take from the moment when the motorcycle starts to accelerate until it catches up with the car? In other words, find t_2 = t_1 Express the time numerically in seconds using three significant figures. t_2 - t_1 = 3 85 s How far does the motorcycle travel from the moment it starts to accelerate (at time t_1) until it catches up with the car (at time t_2)? Should you need to use an answer from a previous part, make sure you use the unrounded value. Answer numerically in meters using three significant figures.

Explanation / Answer

Given that

initial velocity of motor cycle u=23 m/s

time t=t2-t1=3.85 sec

acceleration of motor cycle a=7 m/s^2

basing on the concept of the kinematices

now we find the distance cat travels

the distance S=ut+1/2at62=23*3.85+1/2*7*3.85^2

=88.5+51.9

=140.4 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote