A motor in normal operation carries a direct current of0.360A when connected to
ID: 2210790 • Letter: A
Question
A motor in normal operation carries a direct current of0.360A when connected to a 120 V power supply. The resistance in the motor windings is11.2 . Determine the following values. (a) While in normal operation, what is the back emf generated by the motor? V (b) While in normal operation, at what rate is internal energy produced in the windings? Correct: Your answer is correct.W (c)What If?Suppose that a malfunction stops the motor shaft from rotating. At what rate will internal energy be produced in the windings in this case? (Most motors have a thermal switch that will turn off the motor to prevent overheating when this occurs.) kWExplanation / Answer
(a) V=IR = 0.36*11.2 = 4.032 (b) P = I^2*R = 0.36^2 * 11.2 = 1.45 (c) P = V^2/R = 120^2/11.2 = 1285.71
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.