Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A motor in normal operation carries a direct current of 0.540 A when connected t

ID: 1901625 • Letter: A

Question

A motor in normal operation carries a direct current of 0.540 A when connected to a 120 V power supply. The resistance in the motor windings is 18.8 . Determine the following values.
(a) While in normal operation, what is the back emf generated by the motor?
V
(b) While in normal operation, at what rate is internal energy produced in the windings?
W
(c) What If? Suppose that a malfunction stops the motor shaft from rotating. At what rate will internal energy be produced in the windings in this case? (Most motors have a thermal switch that will turn off the motor to prevent overheating when this occurs.)
kW

Explanation / Answer

(a) V=IR = 0.36*11.2 = 4.032 (b) P = I^2*R = 0.36^2 * 11.2 = 1.45 (c) P = V^2/R = 120^2/11.2 = 1285.71

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote