A motor has coils with a resistance of 27 and operates from a voltage of242 V. W
ID: 1757123 • Letter: A
Question
A motor has coils with a resistance of 27 and operates from a voltage of242 V. When the motor is operating atits maximum speed, the back emf is 148V. (a) Find the current in the coils when themotor is first turned on.1 A
(b) Find the current in the coils when the motor has reachedmaximum speed.
2 A
(c) If the current in the motor were 4.0 A at some instant, what is the back emf atthat time?
3 V
(a) Find the current in the coils when themotor is first turned on.
1 A
(b) Find the current in the coils when the motor has reachedmaximum speed.
2 A
(c) If the current in the motor were 4.0 A at some instant, what is the back emf atthat time?
3 V
Explanation / Answer
E = Eback + I* R E = AppliedEMF, Eback = BackEMF, I = Instantaneouscurrent, R = Coilresistance a. At startup, Eback = 0 => 242 = 0 + I0* 27 I0 = 242/27 = 8.96 A b. When opertaing atmaximumspeed Eback = 148 V => 242 = 148 + I* 27 Current I = (242- 148 ) /27 = 3.48 A c. When I = 4 A 242 = Eback + 4* 27 BackEMF Eback = 242 - 108 = 134 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.