A 4.20-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so
ID: 1563765 • Letter: A
Question
A 4.20-kg cylindrical rod of length 2.00 m is suspended from a horizontal bar so it is free to swing about that end. A solid sphere of mass 0.25 kg is thrown horizontally with a speed v1 = 18.0 m/s to hit the rod at the point A one-fifth of the way up from the bottom of the rod. The sphere bounces back horizontally with a speed v2 = 9.50 m/s, while the rod swings to the right through an angle before swinging back toward its original position. What is the angular speed of the rod immediately after the collision?
(a) (b)Explanation / Answer
Conserve angular momentum:
initial sphere mvr = final sphere mvr + I
where I = mL²/3 = 4.2kg * (2m)² / 3 = 5.6 kg·m²
0.25kg * (18 + 9.5)m/s * (4/5)2m = 5.6kg·m² *
= 1.964 rad/s
So for the rod, initial E = KE = ½I² = ½ * 5.6kg·m² * (1.964rad/s)²
E = 10.80 J becomes PE = mgh, so
10.8 J = 4.2kg * 9.8m/s² * h
h = 0.262 m
h = L(1 - cos) where here L is the distance to the CM
0.262m = 1m(1 - cos) = 1m - 1m*cos
= arccos((1-0.260)/1) = 42.27º
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.