A car on a flat road accelerates from rest at a constant rate and covers a dista
ID: 1561746 • Letter: A
Question
A car on a flat road accelerates from rest at a constant rate and covers a distance of 100 m in 6 s. The mass of the car is 1000 kg.
What is the acceleration of the car? m/s2
What is the net force on the car? N
The car is now loaded with heavy equipment and has a NEW total mass of 1400 kg.
If the same net force is applied to the car as calculated above, then what would be the new acceleration of the car? m/s2
With this new acceleration, how much time would it take the (heavier) car to travel 100 m starting from rest? s
What would be the speed of the (heavier) car when it reaches this point? m/s
Explanation / Answer
Applying d = v0 t + a t^2 /2
100 = 0 + a(6^2)/2
a = 5.56 m/s^2 ........Ans
F = m a = 1000x 5.56
F = 5555.6 N .......Ans
a = F/m
a = 5555.56 / 1400 = 3.97 m/s^2 ..........Ans
100 = 0 + 3.97 t^2 /2
t = 7.10 sec .........Ans
v = v0 + a t
v = 0 + (3.97 x 7.10) = 28.2 m/s ........Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.