A car of mass 997 kg coasts on a level road, starting with an initial speed of 1
ID: 1959495 • Letter: A
Question
A car of mass 997 kg coasts on a level road, starting with an initial speed of 13.9 m/s and coming to rest 14.0 s later. Find the frictional force acting on the car. ???(a) Find the maximum rate of deceleration of a car on a dry, level road, assuming the coefficient of static friction between tires and pavement equals 1.1.
???
(b) Find the minimum stopping distance if the car has an initial speed of 22.9 m/s.
???
(c) Repeat parts (a) and (b) assuming a wet, oily surface for which µs = 0.13. maximum rate of acceleration ???
minimum stopping distance ???
Explanation / Answer
According to equation's of motion, v = u + at since final velocity is zero, acceleration, a= u/t = 13.9/14.0 = 0.992 m/s^2 the frictional force, f = ma = 997*0.992 = 989.87 N ------------------------------------------- (a) the frictional force f = mg but the force f = ma therefore a = g ------------ (1) a = 1.1*9.8 = 10.78 m/s^2 . (b) According to equations of motion, 0-v^2 = -2as a = v^2/2S ------------------ (2) From equation (1) and (2); S = v^2/2*g (since = 1.4) = 24.32 m the minimum stopping distance is 24.32 m. --------------- if the = 0.13 then (a) the deceleration, a = g = 1.274 m/s^2 (b) the distance S = v^2/2*g S = 205.81 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.