A car moves forward 10.0 m in 1.5 s. Each tire rotates through an arc length of
ID: 1572179 • Letter: A
Question
A car moves forward 10.0 m in 1.5 s. Each tire rotates through an arc length of 10.0 m, and each car tire has a radius of 3.5 times 10^-1 m. Find the angular displacement of one of the tires. Find the average angular speed of the tire. Assume the tire starts from rest and accelerates uniformly. Find the angular acceleration of the tire. What is the instantaneous angular speed of the tire after 1.5 s? The period, T, of rotational motion is the time required for one complete revolution, or the time for the object to rotate through 2 pi rad. 2m Starting with delta theta = omega Delta t, show that T = 2 pi r/v.Explanation / Answer
(3)
(a)formula related angualr displacment and arc is
s= r theta
theta = s/r = 10 m/3.5 * 10^-1 m = 29 rad
(b)
w = del theta/ dt = 29/1.5 = 19 rad/s
(c)
theta = wi t + 1/2 * alpha t^2
29 = 0(1.5) + 1/2 * alpha * 1.5^2
alpha = 25 rad/s^2
(d)
Apply rotational kinematic equation
wf = wi + alpha t
= 0 + 25(1.5)
=38 rad/s
4 )
w = v/r
del theta/ del t = v/r
del theta = v( del t)/ r
if del t = T
del theta = 2 pi
2 pi = vT/r
2 pi r/v= T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.