A car of mass = 1500kg traveling at 45.0 km/hr enters a banked turn covered with
ID: 2181455 • Letter: A
Question
A car of mass = 1500kg traveling at 45.0 km/hr enters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle , and there is no friction between the road and the car's tires. (Figure 1) . Use g = 9.80 m/s2 throughout this problem.Now, suppose that the curve is level (angle = 0) and that the ice has melted, so that there is a coefficient of static friction between the road and the car's tires. What is the minimum value of the coefficient of static friction between the tires and the road required to prevent the car from slipping? Assume that the car's speed is still 45.0 km/hr and that the radius of the curve is given
by the value r = 43.8m
Explanation / Answer
In the above formula the road is banked such that µ = tan 20. = 0.364
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.