A car moving at 10.0 m/s runs out of gas at the top of a hill that has a height
ID: 1392486 • Letter: A
Question
A car moving at 10.0 m/s runs out of gas at the top of a hill that has a height of 20.0m and
a 5 degree slope. Use g = 9.8 m/s2
a. Draw the forces acting on the car as it goes down the hill (draw it on the above diagram). Take
care so that the forces are clearly labeled. Ignore friction.
b. How fast is the car moving when it reaches the bottom of the hill? Ignore friction. The answer is 22 m/s.
c. At the bottom of the hill the paved road becomes a dirt road, resulting in a coefficient of friction
?k = 0.15. A gas station is located 300m from the bottom of the hill. Will the car make it on its
own? The answer is NO.
PLEASE SOLVE QUESTION C
Explanation / Answer
c)
Here , at the ground ,
the accleration is given as
a = -u*g
a = -0.15 * 9.8
a = -1.47 m/s^2
Now, using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2*a*d
0 - 22^2 = -2 * 1.47 * d
d = 164.6 m
hence, the car will travel 164.6 m before stopping and it would not make it Gas station
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.