a ray of light travelling through air hits a glass surface at an angle of incide
ID: 1552366 • Letter: A
Question
a ray of light travelling through air hits a glass surface at an angle of incidence of 35 degrees. if the glass is 1.3 cm thick how far does the ray travel inside the glass before it a ray of light travelling through air hits a glass surface at an angle of incidence of 35 degrees. if the glass is 1.3 cm thick how far does the ray travel inside the glass before it a ray of light travelling through air hits a glass surface at an angle of incidence of 35 degrees. if the glass is 1.3 cm thick how far does the ray travel inside the glass before itExplanation / Answer
for glass, refractive index = sin(i) / sin(r) ie sin(r ) =sin(35) / 1.5
= 0.382
= sin( 22degree30minut)
then distance travelled inside glass is
d = t / cos(r) = 1.3 / cos( 22.5 degree)
= 1.3 / 0.9239 = 1.4 cm (nearly)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.