a projectile is shot horizontally at 23.4 m/s from the roof of a building 55.0 m
ID: 2167170 • Letter: A
Question
a projectile is shot horizontally at 23.4 m/s from the roof of a building 55.0 m tall. A)determine the time it takes the projectile to reach the ground. B)how far from the base of the building does the projectile land? C)what are the horizontal and vertical components of the velocity just before the projectile reaches the ground? D)what is the angle of the velocity to the horizontal just before the projectile lands?Explanation / Answer
Intial velocity = 23.4m/s H=55m time taken to rreach the ground = sqrt(2H/g) =3.35 sec B>distance covered will be equal to 23.4*3.35 =1850.2m c>just before landing the horizontal component is 23.4 m/s and the vertical component= gt=9.9*3.35=32.83m/s^2 cheers :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.