a polished Cesium filament is heated to1500K. At low temperatures the electron C
ID: 1998972 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Given data T = 1500 K, Work function of Cs = 1.96 eV , concentration of electrons n = 10^28 / m3
a) Density of electrons emitted normal to the Cs surface per unit area per unit time is calculated from Richrdson- Dushman equation. n(T) = ( 4x pie x m x k^2 / h^3) x T^2 x e^(-work function /kT) = 0.75 x (1500^2) x exp[ (-1.96x 1.6x 10^-19 ) / (1.38 x 10^ -23 x 1500)] = 4.44 x 10 ^ 24 /m^3
b ) when T is tending towards 0 K all the electrons will occupy upto the fermi level. Then the given concentration can be caculated by integrating by taking the limits between o to Ef of Density of states multiplied with Fermi distribution. At T = 0K F(E) =1 Therfore n = Pie /3 x [ 8*m/h^2]^3/2 Ef^3/2 = 1.683 x 10^-22/m3
c) do the same method mass of He to be taken
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.