a physical exam of 100 of the 1500 employees at the Dead Head Mining a mean weig
ID: 3381055 • Letter: A
Question
a physical exam of 100 of the 1500 employees at the Dead Head Mining a mean weight of 175 lbs and a sample standard deviation of 15 lbs were A bin contains 50 bolts, 10 of which are defective. Ifa worker rabs 5 bolts from the bin in one grab, what is the probability At a 95% confidence level, what interval (range) of the mean ts of all the employees would contain the population mean? t no more than 2 of the 5 are bad? 173 to 179 about 0.5 172 to 178 bout 0.75 c170 to 180 about 0.90 171 to 179 about 0.95 are 3 bins containing integrated circuits (IC's).One bin has two ium IC's, one has two regular IC's, and one has one premium IC and one lar IC. An IC is picked at random. It is found to be a premium IC. What is A standard deck of 52 playing cards is thoroughly shuffled. he probability that the first four cards dealt from the deck ill be the four aces is closest to e probability that the remaining IC in that bin is also a premium IC? 2/3 A8.0 x 102 2.0 x 10-4 4.0 x 10-6 co 4.0 x 10-8Explanation / Answer
QUESTION: During a physical exam of 100 of the...
Note that
Lower Bound = X - z(alpha/2) * s / sqrt(n)
Upper Bound = X + z(alpha/2) * s / sqrt(n)
where
alpha/2 = (1 - confidence level)/2 = 0.025
X = sample mean = 175
z(alpha/2) = critical z for the confidence interval = 1.959963985
s = sample standard deviation = 15
n = sample size = 100
Thus,
Lower bound = 172.060054
Upper bound = 177.939946
Thus, the confidence interval is
(172 , 178) [ANSWER, B]
*******************************************
Hi! Please submit the next part as a separate question. That way we can continue helping you! Please indicate which parts are not yet solved when you submit. Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.