a particular electric utility charges customers different rates depending on the
ID: 1924417 • Letter: A
Question
a particular electric utility charges customers different rates depending on their daily rate of energy consuption 0.05khw up to 20 kwh and 0.1 kwh for all energy usage above 20 kwh in any 24 hour period. a) calculate how many 100 w light bulbs can be run continously for less than 10$ per week? b) calculate the daily energy coast if 2000 kw of power is used continuosly?Explanation / Answer
1 week = 24*7 = 168 Hours Now since you have 100 watt bulb so , let x be number of bulbs that can be run Hence , total energy consumption by x bulbs if run for 24 hours = x*100*24/1000 = 2.4x kwh total cost => (20*.05 + (2.4x - 20)*.1)*7 < 10 (1 + .24x - 2)*7 < 10 Ans : x < 10.11 => x = 10 ---------------------------------------- 2000kw => (2000-20)*.1 + 20*.05 => $199Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.