a particle with a speed of 5.0 x 10^10 m/s enters a magnetic field of .2 T perpe
ID: 1402876 • Letter: A
Question
a particle with a speed of 5.0 x 10^10 m/s enters a magnetic field of .2 T perpendicularly. what is the radius of the circular motion if this particle is an electron, proton? a particle with a speed of 5.0 x 10^10 m/s enters a magnetic field of .2 T perpendicularly. what is the radius of the circular motion if this particle is an electron, proton? a particle with a speed of 5.0 x 10^10 m/s enters a magnetic field of .2 T perpendicularly. what is the radius of the circular motion if this particle is an electron, proton?Explanation / Answer
here,
speed of electron , v = 5 * 10^10 m/s
magnetic feld , B = 0.2 T
mass of electron , me = 9.1 * 10^-31 kg
the radius of the circular motion be r
r = m * v / (e * B)
r = 9.1 * 10^-31 * 5 * 10^10 / (1.6*10^-19 * 0.2)
r = 1.42 m
the radius of the circular motion if this particle is an electron is 1.42 m
for proton
speed of proton , v = 5 * 10^10 m/s
magnetic feld , B = 0.2 T
mass of proton , mp = 1.67 * 10^-31 kg
the radius of the circular motion be r
r = mp * v / (e * B)
r = 1.67 * 10^-27 * 5 * 10^10 / (1.6*10^-19 * 0.2)
r = 2.61 * 10^3 m
the radius of the circular motion if this particle is an proton is 2.61 * 10^3 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.