Two boxes start sliding down the ramp shown in the figure. Package A has a mass
ID: 1544536 • Letter: T
Question
Two boxes start sliding down the ramp shown in the figure. Package A has a mass of 5kg and a coefficient of kinetic friction of 0.20. Package B has a mass of 10.0 and a coefficient of kinetic friction of 0.15. How long does it take package A to reach the bottom?
Please provide a pictorial diagram and free-body diagram. Also, start with variable questions and state any reasonable assumptions. Confirm your analysis with limiting cases. Thank you!
Btw, here is my work thus far- please make corrections:
Force A= (massA*gravity*sintheta) - (coefficient*massA*gravity*costheta)
Force B= (massB*gravity*sintheta) - (coefficient*massB*gravity*costheta)
Total Force= (Force A + Force B)
Acceleration = Total Force / (massA + massB)
2.0 m 20Explanation / Answer
let's start with calculating net force applicable on mass A,
5(a) = 5 (9.8) sin 20 + 10 (9.8 ) sin 20 - (0.2) 5 (9.8) cos 20 - ( 0.15) (10) (9.8 ) cos 20
a = 3.3517 + 6.7036 - 1.8418 - 2.7627
a= 5.45 m/s^2
2 m = 1/2 ( 5.45)t^2
t = 0.8567 sec apprx
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.