Two bowling balls, one 3.63 kg and one 7.26 kg, are dropped into the sea from th
ID: 481162 • Letter: T
Question
Two bowling balls, one 3.63 kg and one 7.26 kg, are dropped into the sea from the deck of a yacht. Both balls have a diameter of 217 mm. and the density of the seawater is 1027 kg/m3. Do the balls sink or float? [Ba111 will float and ball2 will sink/A block of wood of rho = 250 kg/m^3 with a square cross section of 150 mm by 150 mm and a length of 3 m floats in water of rho = 1000 kg/m^3. (a) Calculate how deep the lower surface of the block will sink into the water. [0.0375m] (b) What is the additional weight when placed in top of the block that will just make the block submerge completely? [496.63N]Explanation / Answer
14)
ball will sink if density of ball is more than the density of water
ball will float if density of ball is less than the density of water
radius of ball = 217/2 mm = 108.5 mm = 0.1085 m
volume of ball = (4/3)*pi*r^3 = (4/3)*pi*(0.1085)^3 = 5.35*10^-3 m^3
when mass is 3.63 kg
density = mass/volume
= (3.63 kg)/(5.35*10^-3 m^3)
= 678.5 kg/m^3
density is less than that of water. So it will float
when mass is 7.26 kg
density = mass/volume
= (7.26 kg)/(5.35*10^-3 m^3)
= 1357 kg/m^3
density is more than that of water. So it will sink
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.