Two blocks, each of mass m = 2.1 kg, are pushed along the horizontal surface of
ID: 2213956 • Letter: T
Question
Two blocks, each of mass m = 2.1 kg, are pushed along the horizontal surface of a table by a horizontal force P of magnitude 5.4 N, directed to the right, as shown in the figure below. The blocks move together to the right at constant velocity.
(a) Find the frictional force exerted on the lower block by the table. Incorrect: Your answer is incorrect.
(b) Find the coefficient of kinetic friction between the surface of the block and the table.
(c) Find the frictional force acting on the upper block.
Explanation / Answer
a) a=0, so 5.4N b) (mu mg= 4.2mu_k g = 5.4;; mu_k = 0.1311) c) 0N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.