Two bowling balls (m1 = 8kg and m2 = 6kg) are separated by 0.5 meters, what is t
ID: 1351453 • Letter: T
Question
Two bowling balls (m1 = 8kg and m2 = 6kg) are separated by 0.5 meters, what is the gravitational force that bowling ball # 1 exerts on bowling ball #2? The planet Vulcan has a moon (m = 2 X 10^20 kg) that is orbiting Vulcan at a velocity of 14,000 m/s at a distance of 7 X 10^8 m measured from center of the Vulcan to the center of the moon. What is the mass of the planet Vulcan? 9) If a wheel has a constant angular velocity of 12 rad/s, goes through an angular displacement o 94.25 radians A) how long does it take the wheel to go through the 94.25 radians? B) how many complete rotations did the wheel make going through this displacement?Explanation / Answer
#8 :
use the formula from Orbital Velocity as Vo^2 = GM/R
whereM is mass of Vulcan
G is universal Grav constant
R is distance
so
Mass M = Vo^2 R/G
M = 14000*14000* 7 e8 /(6.67 e -11)
M = 2.05 *10^27 Kgs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.