A particle with a charge of 31 C moves with a speed of 71 m/s in the positive x
ID: 1542788 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 31 C moves with a speed of 71 m/s in the positive x direction. The magnetic field in this region of space has a component of 0.42 T in the positive y direction, and a component of 0.84 T in the positive z direction.
Part A What is the magnitude of the magnetic force on the particle? Express your answer using two significant figures.
What is the direction of the magnetic force on the particle? (Find the angle measured from the positive z-axis toward the negative y-axis in the yz-plane.) Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
(a)
Fz = q*V*B*sin(theta)
= 31.0*10^-6 * 71 * 0.42*sin(90)
= 924.42*10^-6 N
Fy = q*V*B*sin(theta)
= -31.0*10^-6 * 71 * 0.84*sin(90)
= -1848.84*10^-6 N
F = sqrt(Fz^2 + Fy^2)
= sqrt(924.42*10^-6^2 + -1848.84*10^-6^2)
= 2067.06*10^-6 N
(b)
Z-axis toward the negative Y-axis in the YZ plane is
theta = arctan(FY/FZ)
= arctan(-1848.84*10^-6/924.42*10^-6)
= -63.434 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.