A particle with a charge of 31 C moves with a speed of 71 m/s in the positive x
ID: 1540371 • Letter: A
Question
A particle with a charge of 31 C moves with a speed of 71 m/s in the positive x direction. The magnetic field in this region of space has a component of 0.40 T in the positive y direction, and a component of 0.85 T in the positive z direction.
Part A
What is the magnitude of the magnetic force on the particle?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the direction of the magnetic force on the particle? (Find the angle measured from the positive z -axis toward the negative y -axis in the yz -plane.)
Express your answer using two significant figures.
A particle with a charge of 31 C moves with a speed of 71 m/s in the positive x direction. The magnetic field in this region of space has a component of 0.40 T in the positive y direction, and a component of 0.85 T in the positive z direction.
Part A
What is the magnitude of the magnetic force on the particle?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the direction of the magnetic force on the particle? (Find the angle measured from the positive z -axis toward the negative y -axis in the yz -plane.)
Express your answer using two significant figures.
F = mNExplanation / Answer
a)
Fz = q V B sin
= 31 * 10^-6 * 71 * 0.85 sin90
= 1870.85 * 10^-6 N
Fy = q V B sin
= -31 * 10^-6 * 71 * 0.4 * sin90
= -880.4 * 10^-6 N
F = ((Fz)2+(Fy)2)
= ((1870.85 * 10^-6)2+(-880.4 * 10^-6)2)
= 2067.65 * 10^-6 N ~2100*10^-6 N
b)
= arctan(Fy/Fz)
= arctan(-880.4/1870.85)
= -25.20 or 334.80 degrees ~ -25 or 330 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.