The force on a wire is a maximum of 4.50×10 2 Nwhen placed between the pole face
ID: 1542460 • Letter: T
Question
The force on a wire is a maximum of 4.50×102 Nwhen placed between the pole faces of a magnet. The current flows horizontally to the right and the magnetic field is vertical. The wire is observed to "jump" toward the observer when the current is turned on.
Part B
If the pole faces have a diameter of 17.0 cm , estimate the current in the wire if the field is 0.300 T .
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
I=0.882 A
Part C
If the wire is tipped so that it makes an angle of 15.0 with the horizontal, what force will it now feel? [Hint: What length of wire will now be in the field?]
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
F_rotated= ?
(ANSWER IS NOT: .0116, .0435, 4.35*10^-2, 2.93*10^-2)
Explanation / Answer
Fm = maximum force = 4.50*10-2 N
diameter = L = 17 cm
B= magnetic field = 0.300T
B) I = current = ?
maximum force in magnetic field is given by:
Fm= ILB
I = F / L*B [ sin 90 =1]
I = 4.50*10-2 / 17*10-2*0.300
I = 0.882 A
-----------------------------
c) Since the angle 15 degree with horizontal , So effective length of wire in field:
L' = L*cos 15
Force (F) = IL'*B
F= I*L*cos 15*B ( Fm= I*L*B = 4.50*10-2N)
F = 4.50*10-2*cos 15 = 0.0434N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.