The force Fp = 1200N pulls a box with the mass m=48.0kg along a horizontal track
ID: 2121350 • Letter: T
Question
The force Fp = 1200N pulls a box with the mass m=48.0kg along a horizontal track as shown. The friction coefficent of the track is Uk = 0.360 and the box has the initial velocity Vi = 6.20 m/s. Obtain the friction Force Fk, and the final velocity Vf, if the box is pulled for 20.0m.
(Diagram given)
Fp----> [B1] ---->V1i Fp----> [B2] ----> VF
_________________________________________________
<---Fk [_____ 20m ______] Fk--->
Fk=?
Vf=?
(please an explanation along with the results as to how to solve this would be greatly appreciated!)
Explanation / Answer
frictional force=umg
=0.36*9.8*48
=169.344 N
b)conserving energy,
0.5mv^2=(F-f)s+0.5mu^2
or 0.5*48*v^2=(1200-169.344)*20+0.5*48*6.2^2
or v=29.95 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.