The force Fx acting on a particle is shown as a function of x in the figure abov
ID: 1683732 • Letter: T
Question
The force Fx acting on a particle is shown as a function of x in the figure above, where each grid spacing on the x-axis is 2.0 m. From the graph, calculate the work done by the force when the particle moves from x = 0.00 to the following values of x From the graph, calculate the work done by the force when the particle moves from x = 0.00 to the following values of x:x = -8 m work= ? J If you can show me how to do this first one im sure I can figure out the other 7 (b) If the object starts at the origin moving to the right with a kinetic energy of 46.5 J, how much kinetic energy does it have at x = 8.0 m?
x = -8 m
Explanation / Answer
Calculate the area between the graph and the x axis, since Work equals force applied over a distance. Each square is 1 unit of work.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.