The force F-(90, 60) N acts on a mass of 4 kg. At time t = 0 s, the mass is init
ID: 1874348 • Letter: T
Question
The force F-(90, 60) N acts on a mass of 4 kg. At time t = 0 s, the mass is initially at rest. In which quadrant (1-4) is the force? Submit Answer Tries 0/3 What is the angle (in degrees) of the force, measured counter-clockwise from the +x-axis? Submit Answer Tries 0/3 What is the magnitude of the force (in N)? Submit Answer Tries 0/3 What are the (w) components of the acceleration vector (in m/s?) Submit Answer Tries 0/3 What are the (x,y) components of the velocity vector (in m/s) after 1.5 seconds? Submit AnswerTries 0/3 Post DiscussionExplanation / Answer
1) In quadrant 4, x is + and y is -
So, (1,-4) is in 4th quadrant
2) As force (90,60) is in first quadrant, so if we measure angle counterclockwise, it is 90 degree
3) Magnitude of force is = sqrt(902 + 602) = 108.16 N
4) Components of acceleration is = (90/4, 60/4) = (22.5, 15) m/s^2
5) To find velocity components, use first kinematical equation
v = v0 + at where v0 = initial velocity =0
so, v = at where t = 1.5 s
v(x)= a(x)*t = 22.5*1.5 = 33.8 m/s and
v(y) = a(y)*t = 15*1.5 = 22.5 m/s
So, (x,y) components of velocity vector after 1.5 second is (33.8, 22.5) m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.