Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A proton moves at 4.80 105 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform

ID: 1535814 • Letter: A

Question

A proton moves at 4.80 105 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 7.60 103 N/C. Ignore any gravitational effects.

(a) Find the time interval required for the proton to travel 4.50 cm horizontally. answer in ns

(b) Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 4.50 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.) answer in mm

(c) Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 4.50 cm horizontally. v with arrow = î + km/s

Explanation / Answer

A. The E-field has no effect on the proton's horizontal motion. So the time it takes to go 0.06 meters is:
time = distance/velocity
time = 0.045/(4.8*10^5)
time = 9.375*10^-7 sec

B. The proton accelerates vertically because of the E-field:
F=qE
ma=qE
a=(q/m)E
a=95788341 *7.6*10^3
a=7.28 *10^11 m/s2
We have the vertical acceleration and we found the time in part A, now we need the displacement:
y=(1/2)at^2 no initial y-velocity
y=(1/2)(7.28 *10^11)(9.375*10^-8)^2
y=3.1992*10^-3 m

C. The vertical velocity we can easily get:
v=at since intial vertical velocity was zero
v=(7.28 *10^11)(9.375*10^-8)
v=68250 m/s
The horizontal velocity was never changed
v=4.8*10^5
So we have (vx,vy)=(4.8*10^5, 6.82*10^4) m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote