A proton is projected in the positive x direction into a region of uniform elect
ID: 1357807 • Letter: A
Question
A proton is projected in the positive x direction into a region of uniform electric field e = (-6.30 - 10^5) T N/C at t = 0. The proton travels 8.00 cm as it comes to rest. Determine the acceleration of the proton. Determine the initial speed of the proton. Determine the time interval over which the proton comes to rest. A proton moves at 4.60 Times 10^5 m/s in the horizontal direction. It enters a uniform vertical electric field with a magnitude of 9.00 Times 10^3 N/C. Ignore any gravitational effects. Find the time interval required for the proton to travel 4.00 cm horizontally. Find its vertical displacement during the time interval in which it travels 4.00 cm horizontally. (Indicate direction with the sign of your answer.) Find the horizontal and vertical components of its velocity after it has traveled 4.00 cm horizontally.Explanation / Answer
(a)
Charge on Proton q = 1.6*10^-19 C
E = 6.3 * 10^5 N/C
Force on proton = q*E
F = 1.6*10^-19 * 6.3 * 10^5
F = 1.008 * 10^-13 N
Force = m*a
a = F/m
a = (1.008 * 10^-13) / (1.67 * 10^-27) m/s^2
a = 6.035 * 10^13 m/s^2
(b)
Initial Speed = u
Final Speed = 0
Distance = 0.08 m
V^2 = u^2 - 2*a*s
0 = u^2 - 2* 6.035 * 10^13 * 0.08
u = 3.11 * 10^6 m/s
(c)
V= u - a*t
0 = u - a*t
t = u/a
t = 3.11 * 10^6/ 6.035 * 10^13
t = 5.15 * 10^-8 s
Please post seperate questions in seperate post.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.